Najczęstsze pytania…

… czyli po angielsku FAQ (Frequently Asked Questions).

1. Co zrobić, jeśli kazania po pobraniu nie chcą się odtworzyć?

Po pierwsze sprawdź, czy problem dotyczy tylko Twojego komputera – jeśli tak, to prawdopodobnie trzeba z nim coś zrobić i najlepiej poszukać jakiegoś specjalisty, który będzie mógł do niego zajrzeć i Ci jakoś pomóc. Jeśli jednak problem pojawia się na conajmniej 2 komputerach, to znaczy że coś jest nie tak z samą stroną – wtedy napisz do mnie pod adres kuba(at)choinski.pl.

2. Używam programu iTunes i iPod’a/iPhone’a – co zrobić, by nowe kazania pobierały mi się automatycznie i wrzucały na odtwarzacz mp3?

Masz szczęście, bo ja też używam iTunes’a, w związku z czym strona z kazaniami jest “iTunes ready”. A więc po kolei:

 1. Otwórz iTunesa i z menu “Zaawansowane” wybierz pozycję “Subskrybuj podcast”iTunes_1
 2. W okienko, które się pokaże wpisz “http://www.kazaniaksiedzapiotra.pl/?feed=rss2″iTunes_2
 3. Gotowe – jeśli z lewej strony wybierzesz sobie “Podcasty”iTunes_3
  To pojawi się tam pozycja “Kazania ks. Piotra Pawlukiewicza”iTunes_4
 4. Pozostaje jeszcze kliknąć na dole w przycisk “Ustawienia”iTunes_5
  I ustawić częstotliwość odświeżania podcastu (proponuję co tydzień, bo z taką częstotliwością zwykle ukazują się nowe kazania)iTunes_6

3. Jak zapisać sobie na komputerze plik z kazaniem (żeby go np. potem wgrać na odtwarzacz MP3)?

Rzeczywiście – zwykle jak się klika na link do kazania (to ten z napisem “Posłuchaj”), to się otwiera jakieś okienko, w którym można kazania posłuchać. Jeśli chcesz zapisać kazanie na dysk w komputerze, trzeba kliknąć na link (ten z napisem “posłuchaj”) prawym klawiszem myszki i sposród opcji, jakie się pojawiają, wybrać “Zapisz plik docelowy jako…” lub coś podobnego (każda przeglądarka ma to inaczej opisane, a powinno być podobnie).

4. Co zrobić, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych kazaniach na maila?

Jak zapewne większość z Was wie – istnieje możliwość otrzymywania mailem powiadomień o nowych kazaniach na stronie. Żeby to zrobić, trzeba wykonać następujące kroki:

 • Wpisać w formularz po prawej stronie na dole swój adres mailowy i nacisnąć klawisz “Enter” lub kliknąć w przycisk “Submit”
 • Sprawdzić maila – powinna się pojawić wiadomość z prośbą o potwierdzenie subskrypcji
 • Kliknąć na link w mailu – powinna się otworzyć przeglądarka, a w niej strona z potwierdzeniem zapisania (niestety po angielsku)
 • Jak się to wszystko uda zrobić – powinniście dostać kolejny mail z potwierdzeniem, że wszystko działa

Oczywiście to powyżej to sytuacja idealna – czasem pojawiają się problemy. Najczęściej dotyczą tego, że z jakiegoś powodu mail z prośbą o potwierdzenie nie dochodzi. Można wtedy zrobić następujące rzeczy:

 • Sprawdzić, czy mail czasem nie trafił do katalogu “SPAM” – jeśli tak, to zaznaczyć że nie jest spam’em i dalej powinno już wszystko działać
 • Jeśli to nie pomogło – dodać do książki adresowej na serwerze pocztowym adres kuba@kazaniaksiedzapiotra.pl i zarejestrować się jeszcze raz (ten pomaga w przypadku kont pocztowych na Wirtualnej Polsce
 • Spróbować się zarejestrować kilka razy w odstępach ok 12-24 godzin

Jeżeli żadna z powyższych metod nie pomaga, to pozostaje jedynie zmiana adresu mailowego – bo to oznacza tyle, że z jakiegoś powodu dostawca usług mailowych nie lubi serwera z kazaniami (i ja na to nic nie poradzę). W szczególności ja nie mogę tu nic poradzić i nawet jeśli dopiszę kogoś na listę ręcznie, to i tak nie otrzyma powiadomienia, bo serwer pocztowy go nie zaakceptuje. Dlatego wysyłanie mi maili z prośbą o dopisanie na liste jest zupełnie nieskuteczne.

5. Dlaczego wysyłanie do mnie maila z prośbą o rejestrację na liście mailowej nie ma sensu?

Część osób, nie mogąc zarejestrować się przez formularz (patrz poprzednie pytanie) wysyła do mnie maila z prośbą o rejestrację. Niestety – z przyczyn czysto technicznych nie ma to najmniejszego sensu i niczego nie poprawi. Poniżej krótkie wytłumaczenie dlaczego tak się dzieje, dla osób dociekliwych

Standardowy mechanizm rejestracji na liście działa tak, że jak wpiszesz w formularz swój adres mailowy, to serwer (ten, na którym jest strona, czyli www.kazaniaksiedzapiotra.pl) wysyła maila z prośbą o potwierdzenie (stało się tak dlatego, że niestety wielu słuchaczy kazań uszczęśliwiało nimi na siłę swoich znajomych i wpisywało ich adresy, po to, żeby otrzymywali powiadomienia – mimi iż sobie tego nie życzyli). Ale wracając do serwera – wysyła on maila z prośbą o potwierdzenie na wskazany adres mailowy. I czasem jest tak, że serwer, na którym jest skrzynka mailowa odbiorcy, z jakichś przyczyn nie akceptuje maila z mojego serwera. W takiej sytuacji następuje tak zwany klops – nic się nie da zrobić, bo prośba o potwierdzenie nie przychodzi i nie ma czego potwierdzać. Pewne obejście opisałem w poprzednim pytaniu – ale oprócz tego mogę jedynie zaoferować zmianę adresu mailowego na taki, gdzie serwer akceptuje maile ode mnie (tzn. z mojego serwera).

W każdym razie – jak nie działa i nie ma powiadomienia, to część z Was pisze maila do mnie z prośbą o dodanie ręczne na listę. I tutaj pojawia się kolejny problem – bo po pierwsze nie mam łatwiej możliwości dodawania na listę bez potwierdzenia (to narzędzie jest specjalnie tak skonstruowane, żeby nie można było dodać nikogo bez jego zgody). Ale ok – jestem informatykiem i potrafię to jakoś obejść. Ale wtedy pojawia się kolejny klops – bo co z tego, że jesteście na liście, skoro wasz serwer mailowy dalej nie akceptuje maili z mojego? (bo tego problemu nie rozwiązaliśmy – tylko zastosowaliśmy, jak się wydawało sprytne, “obejście”. W każdym razie – jesteście na liście (wpisani ‘z ręki’ i ja rozsyłam powiadomienie o nowym kazaniu. Wasz serwer dostaje powiadomienie o tym kazaniu i postępuje tak jak z prośbą o potwierdzenie zapisania na listę mailową (czyli ignoruje maila). Jak widać – niczego nie rozwiązaliśmy, a co więcej – skoro serwer otrzymuje regularnie jakieś miale ode mnie, mimo że ich dalej nie przepuszcza, to tylko utwierdza się w przekonaniu że jestem spamerem (kto inny by wysyłał w kółko maile, które nie dochodzą) i trzyma mnie cały czas na liście ignorowanych serwerów.

Więć jak wynika z powyższego – wysyłanie do mnie próśb o ręczne dodanie na listę mailową jest po prostu bez sensu.

6. Mam problem/pytanie i nie znalazłam(em) rozwiązania na tej stronie.

Najpierw na wszelki wypadek przeczytaj jeszcze raz powyższą stronę. I jak nie znajdziesz rozwiązania, to napisz do mnie na adres kuba(at)kazaniaksiedzapiotra.pl. I nie niecierpliw się za bardzo – postaram się odpowiedzieć w ciągu 48 godzin.