Tagi – o co chodzi?

Jak zapewne uważni goście tej strony zauważyli – po prawej stronie pojawiła się “chmura tagów” – pozwalająca na łatwe wyszukiwanie kazań powiązanych z konkretnym tematem.

Dla niewtajemniczonych – “tag” (lub po polsku etykietka) to mechanizm łatwego oznaczania tematyki (w tym przypadku kazań). Ponieważ kazania są dostępne w wersji dźwiękowej, z którą wyszukiwarki sobie nie radzą (bo one specjalizują się w analizie tekstu), trudno jest zbudować automatyczny mechanizm wyszukiwania. A z drugiej strony – kazań jest już prawie 200, więc jakiś mechanizm wyszukiwania tematyki poszczególnych kazań by się przydał. Stąd pomysł na “tagowanie” – czyli opisywanie każdego z kazań prostymi hasłami/etykietkami. I tak na pierwszy ogień poszły wszelkie kazania walentynkowe (nie wiedzieć czemu cieszą się największą popularnością) – wszystkim przypisałem tag “walentynki”. Kazania z okresu adwentu dostają tag “adwent”, a jeśli ktoś znajdzie np. kazanie o czystości przedmałżeńskiej, to może dodać tag “czystość” i inne osoby zainteresowane tematem będą w stanie szybko znaleźć interesującą homilię.

Dlatego drodzy słuchacze kazań – zachęcam do tagowania. Przy czym starajcie się, aby tagi wnosiły jakąś wartość informacyjną – tag “kazanie” np. nic szczególnego nie wnosi (bo to wszystko są kazania) i z tej racji nie ma sensu go umieszczać. Aha – jeśli coś otagujecie, to taki tag nie pojawia się od razu na stronie – musi poczekać na akceptację administratora. Powód jest chyba oczywisty – ta strona jest dostępna dla wszystkich i bardzo szybko pojawiłby się tutaj totalny bałagan w tagach, a dodatku pewnie i wiele wulgaryzmów.

I jeszcze na koniec – jak dodać tag do kazania? Otóż trzeba w kazanie “wejść” (czyli kliknąć w nagłówek z tytułem – np. “Kazanie z 22 listopada 2009″). Pojawi się strona, a na niej formularz z przyciskiem “Dodaj nowy tag”. Wpisujemy tag w przeznaczone do tego pole, naciskamy przycisk i gotowe – teraz sprawą musi się zająć administrator (i albo tag zaakceptuje, albo go odrzuci). Aha – jak tagów będzie dużo, to administrator może się chwilowo “przytkać” – więc nie denerwujcie się, jeśli tagi nie pojawią się od razu, bo jak ich będzie 10 tys. to przeklikanie trochę może zająć.

Więc jeszcze raz zachęcam do tagowania – dzięki temu inni użytkownicy będą mogli łatwiej znaleźć kazania na wybrany temat.